darmowa wysyłka przy zamówieniach powyżej 199 pln

Rozwój dziecka poprzez kolorowanie. Jak oddziałuje ono na zdolności malucha?

6.jpg

Dzieci stosunkowo szybko interesują się kolorowaniem. Zestaw obrazków i kredek można kupić już trzylatkowi, choć są rodzice decydujący się na to wcześniej. Kolorowanki dają upust twórczym zapędom malucha i są źródłem frajdy. Mają także walory terapeutyczne - przyczyniają się do rozwoju dziecka i przygotowują je do edukacji w szkole. W jaki sposób?

Kolorowanki a kształtowanie umiejętności dziecka

Walorem powszechnie wymienianym w kontekście wpływu kolorowanek na rozwój malucha jest ich pomoc w kształtowaniu zdolności manualnych. Dziecko regularnie posługujące się kredkami uczy się panować na koordynacją wzrokowo- ruchową i ćwiczy prawidłowe utrzymanie ołówka. Ta forma treningu motorycznego nie jest wyczerpująca - wręcz przeciwnie. Atrakcyjne z punktu widzenia dziecka obrazki dają mu zajęcie na długie godziny. W tym czasie poprawie ulega precyzja w posługiwaniu się kredkami, czy dokładność w uzupełnianiu wzorów. Umiejętności te pomogą maluchowi w przyszłości, gdy w przedszkolu będzie musiał zmierzyć się z nauką rysowania kształtów i pisania liter.

Oddziaływanie na sferę wyobraźni i usposobienie

Kolorowanie ma także znaczenie przy rozwoju wyobraźni dziecka. Posługiwanie się wielobarwnymi flamastrami i kredkami oddziałuje na kreatywność i zdolność do nieszablonowego myślenia. Podczas zabawy nie musisz dbać o poprawny dobór kolorów. Pozwól maluchowi samodzielnie decydować, jak uzupełnić wzór. Niech zrobi to według własnego pomysłu i sięgnie do wyobraźni.

Poza poprawą umiejętności motorycznych oraz oddziaływaniem na kreatywność, kolorowanki wspierają także:

  • zdolność do skupienia się na jednej czynności,
  • dłuższe koncentrowanie uwagi na precyzyjnym wykonaniu zadania,
  • umiejętność wyciszenia się i rozładowania emocji,
  • naukę wyrażania siebie i ekspresji.

Jeśli Twoje dziecko bez przekonania podchodzi do kolorowanek, spróbuj uzupełnić pierwsze obrazki wspólnie z nim. Dobrą motywacją może być także nowy zestaw kredek lub kolorowych flamastrów. Możesz też podsunąć mu wyklejanki w formie plakatów. W OMY mamy ich kilka - to między innymi dinozaury, dom, czy moda. Plakat do wyklejania może być pierwszym krokiem w kierunku kolorowanek.

Jak zachęcić dziecko do kolorowania?

Maluchom rozpoczynającym przygodę z kolorowankami dobrze jest podkładać obrazki proste, których wzory będą ciekawe z perspektywy kilkulatków. Na początku zrezygnuj ze skomplikowanych rysunków, na rzecz kolorowanek z dużymi elementami. Pozwól dziecku w dowolny sposób dokończyć obrazek. Swoboda twórcza przyczyni się do zainteresowania zabawą, a ta przełoży się na rozwój umiejętności malucha.

Dobrze zadbać o zróżnicowane szablony kolorowanek, tak by dziecko mogło odkrywać w nich nowe, interesujące go rzeczy. Przeciwdziałanie nudzie jest w tym wypadku konieczne, gdyż maluchy szybko przenoszą punkt uwagi na coś innego. W OMY znaleźć możesz kolorowanki kieszonkowe o dowolnej tematyce. Dziecko przeniesie się z nimi do świata księżniczek i smoków, zwierząt, czy fantastycznych jednorożców. Mini zestawy z czasem zamienić możesz na kolorowanki XXL. To świetne wsparcie dla koncentracji, kreatywnego myślenia oraz zapobieganie nudzie już od najmłodszych lat!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.